Kisállattal sem lehetetlen albérletet találni

A sajtó szereti azt a témát, hogy kutyával vagy cicával költözők számára mennyire nehéz lakást találni, és néha már szinte a bérbeadókat okolják a helyzetért. A ködszurkálás helyett nézzünk szembe a tényekkel és tegyük tisztába ezt a kérdést mind a bérlők, mind a bérbeadók oldaláról!

 kutyas_kep_blog.png

Legutóbb a Telex foglalkozott a témával, amiből „kiderült”, hogy itt szinte mindenki „hibás”. A cikk alapján az albérletkereső portálok hiába tesznek kisállat szűrőt a hirdetésekre, ha így rögtön tizedére esik a kínálat száma. A tulajdonosok pedig „képesek” magasabb bérleti díjat és akár 3 havi kauciót kérni azokért az albérletekért, ahova kisállat is hozható.

Mi a rideg valóság? Az albérletpiacon a megfizethetőbb (az átlagos, vagy az alatti bérleti díjjal hirdetett) lakásokra túlkereslet van. Ez a piac rugalmatlan, hiába nagy a kereslet, a kínálat nem tud bővülni (nem tudnak újonnan olcsó lakásokat építeni), így csak a bérleti díj tud emelkedni. A bérleti díj emelkedésének viszont a fizetőképes kereslet jelent erős határt, ezért nem tud egyensúlyi helyzet létrejönni az albérletpiacon. Az átlagosnál olcsóbb lakások esetén marad a stabil túlkereslet.

Hogy néz ki a kisállatos szegmens? Nekünk pontos statisztikáink vannak: a bérlőknek 9%-a költözne kutyával, 6%-a pedig cicával, ezzel szemben a bérbeadók 23%-a hirdet úgy, hogy kutyával költöző bérlőt is szívesen lát, 26%-a fogad cicás bérlőt is. Mi is akkor a probléma? A kisállatok felé nyitott bérbeadók természetesen a kisállat nélküli bérlőket is fogadják, vagy másképp fogalmazva: a kisállatos bérlők nem csak egymással versenyeznek, hanem az összes bérlővel... Nem kell matematikusnak lenni, hogy lássuk: ez bizony egy nehezített pálya. Ha az átlagosnál alacsonyabb bérleti díjú lakást kereső „normál” bérlő úgy látja, hogy a túlkereslet mértéke X, akkor a kutyás és macskás bérlők ennek a túlkeresletnek a négyszeresével szembesülnek.

Mitől lesz magasabb a bérleti díj? Hát nem azért, mert a gonosz tulajdonos nyerészkedne a kisállatos bérlőkön, hanem egyszerűen azért, mert a kisállatos lakások esetén 4-szer nagyobb kereslet van a normál lakásokhoz képest, ezért itt fordul elő a legtöbb esetben, hogy a bérlők a meghirdetett bérleti díj fölé licitálnak...

Természetesen így sem lehetetlen kisállatos albérletet találni, de készülj fel rá, hogy nehezebb lesz a folyamat és drágább lesz a bérleti díj, mint egy normál bérlakás esetén. Mit tudsz tenni azért, hogy mégis téged válasszon a bérbeadó?

  1. Már a bérlői profilod további képein mutasd be a négylábú pajtásod (akár kutya, akár cica) legjobb, legszerethetőbb képeit.
  2. Amikor időpontot egyeztetsz a lakás megtekintésére, akkor kérdezd meg a tulajdonost, hogy a négylábú barátodat is viheted-e? Ha jól szocializált a társállatod, akkor egy személyes bemutatkozás esetén el tudjátok nyerni a bérbeadó szimpátiáját. Ne feled, a bérbeadó akkor tudja jó kezekben a lakását, ha személyesen is meggyőződött arról, hogy a kisállatod nyugis, és nem szedi majd szét a lakást.
  3. A bérbeadónak a másik fontos szempont, hogy hosszú távon megbízhatóan kapja a bérleti díjat. A kisállatos bérlők a hosszú táv szempontjából a legjobbnak számítanak, mert ők maguktól biztosan nem kezdenek új albérlet keresésébe. A fizetőképességedet pedig előre is meggyőzően tudod bemutatni a bérbeadónak, ha készítesz egy online pénzügyi minősítést.

Címkék: kisállat tippek lakáskeresés bérlő kaució pénzügyi minősítés

A bejegyzés trackback címe:

https://rentingo.blog.hu/api/trackback/id/tr4518727022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása